سوالات متداول در مورد لوله های پی وی سی

پاسخ به سؤالات متداول در مورد سیستم های لوله پی وی سی را در سؤالات متداول ما بیابید.

سوالات متداول در مورد لوله های پی وی سی

اصطلاحات تخصصی PVC

PVC-U: Unplasticized Poly (vinyl chloride)

 پلی غیر پلاستیک وینیل کلرید


PVC-UH: Unplasticized Poly (vinyl chloride) material for injection moulded components with a proved MRS-value of at least 25 Mpa

مواد پلی (وینیل کلرید) غیرپلاستیک شده برای اجزای قالب گیری تزریقی با مقدار MRS ثابت حداقل 25 مگاپاسکال.


PVC-O: Bioriented Poly (vinyl chloride) with higher long term service strength

پلی بی گرا (وینیل کلرید) با استحکام خدمات طولانی مدت بالاتر


PVC-C: Chlorinated Poly (vinyl chloride) with higher long term service temperature

PVC-C: پلی کلر (وینیل کلرید) با دمای سرویس طولانی مدت بالاتر


PVC-Hi or PVC-M: Modified Poly (vinyl chloride) with higher impact resistance, and lower brittleness at low temperature

PVC-Hi یا PVC-M: پلی اصلاح شده (وینیل کلرید) با مقاومت در برابر ضربه بالاتر و شکنندگی کمتر در دمای پایین

 

مشخصات فیزیکی لوله PVC

دوام لوله های پی وی سی، مانند سایر مواد ترموپلاستیک، با تخریب شیمیایی پلیمر مورد استفاده در لوله ها مرتبط است. با این حال برخلاف سایر لوله های ترموپلاستیک، لوله های PVC اکسید نمی شوند.

از تثبیت کننده ها در لوله های پی وی سی برای جلوگیری از تخریب پلیمر در طول فرآیند اکستروژن و ذخیره سازی لوله ها قبل از مدفون شدن در زمین استفاده می شود. ادامه …

قرار گرفتن طولانی مدت لوله های PVC در معرض نور مستقیم خورشید ممکن است باعث ایجاد لایه نازکی از تخریب بر روی سطح در معرض لوله در طول زمان شود. این لایه میکروسکوپی با ضخامت حدود 0.05 میلی متر، به تدریج به صورت تغییر رنگ (به اصطلاح سفید کننده) قابل مشاهده می شود . ادامه …

سیستم‌های لوله‌کشی PVC-U از دسته لوله‌های طراحی شده انعطاف‌پذیر هستند. این انعطاف پذیری در مقایسه با لوله های ساخته شده از مواد سنتی مانند بتن یا خاک رس، مزیت بزرگی را ایجاد می کند.

برای لوله های طراحی شده انعطاف پذیر: خاک تمام تنش های وارد بر لوله (از جمله وزن خاک) را تحمل می کند . ادامه…

تا زمانی که سیال در حال انتقال آزادانه جریان داشته باشد، عملکرد لوله در سرویس تحت تأثیر دمای پایین قرار نمی گیرد. چندین سازمان ملی بهترین شیوه های نصب لوله های PVC را توصیه می کنند. ادامه…

تمام مواد پلاستیکی که تحت یک بار ثابت قرار می گیرند در طول زمان دچار تغییر شکل تدریجی می شوند. این پدیده که در اثر جابجایی زنجیره های مولکولی در بین خود ایجاد می شود، معمولاً خزش نامیده می شود. ادامه …

نفوذپذیری توانایی مواد شیمیایی برای ورود به سیستم لوله از طریق دیواره یا اتصالات لوله است.

وقوع این نوع رویداد توسط شرکت های مختلف توزیع آب مورد بررسی قرار گرفته . ادامه …

لوله های پی وی سی مقاومت بسیار خوبی در برابر حملات شیمیایی دارند که آنها را برای طیف وسیعی از کاربردها مناسب می کند.

در کاربردهای معمولی مهندسی عمران، لوله های فشاری PVC در معرض حمله شیمیایی قرار نمی گیرند. ادامه …

در سرتاسر اروپا، به استثنای برخی از استثنائات مانند هلند و دانمارک که در آن‌ها به طور انحصاری از آب‌های زیرزمینی استفاده می‌شود، کلرزنی آب آشامیدنی روشی رایج برای جلوگیری از حضور باکتری‌های بیماری‌زا و اطمینان از انطباق کشورهای عضو اتحادیه اروپا با دستورالعمل آب آشامیدنی اتحادیه اروپا است.ادامه…

PVC-U ذاتاً خود خاموش‌شونده است و برای برآورده کردن بیشتر الزامات اشتعال‌پذیری، نیازی به بازدارنده‌های آتش اضافی ندارد.

سیستم های لوله PVC-U، PVC-O و C-PVC برای کاربردهای آب آشامیدنی کاملاً ایمن هستند و برای چندین دهه در چنین کاربردهایی در سراسر اروپا (و جاهای دیگر) استفاده می شود.

لوله PVC-U، PVC-O و C-PVC برای انتقال آب آشامیدنی در حال حاضر همچنان ارزیابی می شود. ادامه…

لوله های پی وی سی سفت هستند و بنابراین نیازی به افزودن نرم کننده در فرمول آنها ندارند. نرم کننده ها برای نرم کردن PVC در محصولاتی مانند غشاها، فیلم ها، محصولات کفپوش، کابل ها استفاده می شوند.

ویژگی های شبکه

لوله های پی وی سی، اتصالات و قطعات جانبی با تلرانس های محکم و پایدار در ابعاد مختلف ساخته می شوند، به این معنی که آب بندی الاستومری در محل اتصال، انتقال بدون نشتی آب آشامیدنی و همچنین فاضلاب را فراهم می کند. ادامه …

محتوای آکارئو

سفتی ویژگی لوله ها است که مقاومت آنها را در برابر تغییر شکل تحت بارهای خارجی، عمدتاً بارهای عمودی مرتبط با شرایط لوله های مدفون، مشخص می کند. در کاربردهای بدون فشار، این یک ویژگی اساسی برای اطمینان از عملکرد صحیح نصب است.

سیستم های لوله پی وی سی می توانند در برابر خلاء مقاومت کنند و می توانند تحت فشارهای کم 0.9 بار با توجه به کلاس فشار سیستم PVC PN 10 کار کنند. برای سیستم های بدون فشار و خلاء تا 0.3- بار، می توان از سیستم های فاضلاب PVC استفاده کرد.

استفاده از لوله های پی وی سی سفت و سخت با طول های بین 3 تا 6 متر در همه کاربردها مرسوم است، اگرچه می توان از لوله های تا طول 12 متر در پروژه های خاص نیز استفاده کرد. این طول های نسبتاً کوتاه به لوله های پی وی سی سفت و سخت اجازه می دهد تا به راحتی ذخیره و حمل شوند و همچنین نصب آنها بسیار آسان است. طول های کوتاه نیز مشکلات مربوط به خمش طولی را برطرف می کند.

لوله های پی وی سی سفت و سخت به راحتی قابل حمل به صورت دستی هستند زیرا وزن هر بخش نسبتاً کم است. مونتاژ بخش های لوله پی وی سی سفت و سخت و اتصالات آنها به سایر اتصالات لوله را می توان با استفاده از یک حلقه آب بندی یا برای برخی کاربردهای صنعتی با استفاده از چسب انجام داد. این بستگی به کاربرد لوله ها دارد یا به سنت های مختلف کشور به کشور بستگی دارد.

طول مقطع کوتاه لوله های پی وی سی صلب، نصب و تنظیم طول را در محل اتصال و غیره آسان می کند.

در کشورهای مختلف هنگام صحبت در مورد اندازه گیری طول لوله از دو اندازه گیری مختلف استفاده می شود که عبارتند از: “بدون سوکت” که به عنوان طول کار یا “با سوکت” به عنوان طول کلی شناخته می شود.

در نتیجه ترکیبی از ویژگی های زیر، PVC به طور کلی کارآمدترین، نصب سریع و مقرون به صرفه ترین راه حل برای لوله کشی است.

سبک بودن: لوله‌های PVC سبک و قابل حمل هستند (تا 6 متر طول)، به طور قابل توجهی نیاز به پشتیبانی مکانیکی برای قرار دادن و تثبیت لوله‌ها را کاهش می‌دهند و منجر به نصب مقرون به صرفه می‌شوند.

اتصالات: سیستم های لوله کشی PVC را می توان با انواع مختلف اتصالات نصب کرد: اتصالات سیمانی حلال و اتصالات فشاری. در سراسر اروپا، اتصالات فشاری معمولاً برای تأسیسات شهری ترجیح داده می شوند. استفاده از اتصالات فشاری یک ویژگی بسیار مهم است زیرا نه تنها یک اتصال ضد آب، ایمن و بادوام را تضمین می‌کند، بلکه امکان نصب سریع و ساده را فراهم می‌کند که باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های مهم در هنگام نصب می‌شود، زیرا از استفاده از عملیات جوشکاری پیچیده و سرمایه‌گذاری‌های پرهزینه جلوگیری می‌کند. در تجهیزات پیچیده و مهارت های تخصصی.

اتصالات و عملیات ویژه: سیستم های لوله پی وی سی معمولاً با گسترده ترین طیف اتصالات و محصولات جانبی تکمیل می شوند که امکان نصب مدولار و کیفیت بالای شبکه کامل را فراهم می کند. هنگامی که کار تکمیل باید با دست انجام شود (به عنوان مثال ایجاد سوراخ، نصب زین و برش در لوله ها)، کار با PVC سفت و سخت آسان است و نیازی به ابزار پیچیده یا تخصص خاصی ندارد.

ضریب طراحی (ضریب ایمنی) در طراحی کلیه سیستم های فشار با استفاده از لوله های پلاستیکی استفاده می شود. شرایط سرویس و همچنین ویژگی های اجزای یک سیستم لوله کشی را در نظر می گیرد.

طبق استاندارد ISO 12162 حداقل مقدار ضرایب طراحی (C min ) به شرح زیر است:

PVC-U 1.6

PVC-A 1.4

PVC-O 1.4

پایداری

درسته. لوله های پی وی سی به طور مستقیم و غیر مستقیم به بسیاری از اهداف توسعه پایدار کمک می کنند.

تامین آب پایدار و ایمن نه تنها آب تمیز و بهداشتی را فراهم می کند، بلکه بهره وری غذا و سلامتی را بهبود می بخشد و فشار را بر اکوسیستم های خشکی و آبی کاهش می دهد .

با برنامه پایداری و تولیدات ارزنده یکتا پلیکا سمنان چرخه صنعت لوله PVC کشورمان ایران را به عهده گرفته است ، بنابراین به صرفه جویی در انرژی و منابع و به حداقل رساندن انتشار گازهای گلخانه ای کمک می کند، در حالی که به رشد اقتصادی با محصولات مناسب برای زیرساخت ها و شهرهای هوشمند کمک می کند

بله، لوله های پی وی سی به راحتی قابل بازیافت هستند. با توجه به خواص منحصر به فرد این ماده، لوله های پی وی سی و سایر محصولات پی وی سی سفت و سخت می توانند 8 تا 10 بار بدون از دست دادن خواص فنی خود بازیافت شوند. ادامه مطلب