کاربردهای لوله پی وی سی

پی وی سی در حال حاضر در طیف وسیعی از کاربردهای لوله کشی استفاده می شود که همگی به رفع نیازهای زیرساختی مدرن کمک می کنند. در ذیل این صفحه موارد و کاربردهای مصرف نیز آمده است.

بسیاری از کاربردهای مختلف لوله پی وی سی

کاربردهای آب

سیستم های لوله کشی پی وی سی در چندین منطقه برای حمل و نقل آب استفاده می شود – از تحویل آب آشامیدنی بیش از حذف فاضلاب یا مواد زائد تا تخلیه آب از زمین یا سقف.

آب آشامیدنی

لوله ها و اتصالات برای توزیع آب تحت فشار. کاربرد اصلی توزیع آب آشامیدنی است. قطرها اندازه متوسط ​​هستند (به طور کلی بین 75 میلی متر تا 250 میلی متر). ویژگی اصلی این لوله ها مقاومت طولانی مدت در برابر فشار (بر اساس ISO 9080 ارزیابی شده) است که به عنوان MRS (حداقل استرس مورد نیاز، همچنین در پرسش و پاسخ) بیان می شود.

لوله های آبیاری دارای مشخصات هندسی و مکانیکی مشابهی هستند.

استاندارد اصلی اروپا: EN-ISO 1452

لوله های PVC-O (PVC مولکولی گرا) نیز برای این کاربرد در بازار موجود است و تحت پوشش ISO 16422 قرار دارد.

فاضلاب

لوله ها و اتصالات برای تخلیه فاضلاب بدون فشار در داخل ساختمان ها (عموما عمودی). قطر آنها معمولاً متوسط ​​است (<160 میلی متر). آنها می توانند از PVC فشرده ساخته شوند یا دارای دیوارهای ساختاری (هسته فوم) باشند.

استانداردهای اصلی اروپا: EN 1329 و EN 1453

فاضلاب و زهکشی زیرزمینی

لوله ها و اتصالات جمع آوری و تخلیه فاضلاب بدون فشار و در نظر گرفته شده برای دفن در زمین (به صورت افقی). قطر آنها معمولاً زیاد است (160 میلی متر و تا 630 میلی متر). آنها می توانند از PVC فشرده ساخته شوند یا دیوارهای ساختاری داشته باشند (هسته فوم یا دیوار دوقلو با یک لایه راه راه).

استانداردهای اصلی اروپا: EN 1401 و EN 13476

آب باران

محصولات آب باران بالای سطح زمین، مانند ناودان و لوله‌های زیرزمینی در طیف وسیعی از قطرها (50 تا 160 میلی‌متر) برای استفاده خانگی و صنعتی در دسترس هستند. هر دو ناودان و لوله های پایین برای استفاده در فضای باز طراحی شده اند.

استانداردهای اصلی اروپا: EN 607 و EN 12200

لوله های تخلیه آب باران مدفون دارای ویژگی های مکانیکی مشابه با لوله های فاضلاب هستند اما بیشتر به مدیریت طوفان (قطرهای بزرگ) مربوط می شوند.

گرم و سرد

لوله ها و اتصالات پلی وینیل کلرید کلردار (C-PVC) ممکن است برای توزیع آب سرد و گرم و برای تاسیسات سیستم گرمایش استفاده شود. محدوده اندازه آنها معمولاً قطرهایی از DN16 تا DN160 را پوشش می دهد. ویژگی اصلی این لوله ها مقاومت طولانی مدت در برابر فشار آب گرم (بر اساس استاندارد ISO 9080) می باشد.

استاندارد اصلی اروپا: EN 15877

برنامه های کاربردی دیگر

حمل و نقل سیالات تنها کاربردی نیست که سیستم های لوله کشی PVC برای آن استفاده می شود.

محافظ کابل

لوله های حفاظت از کابل های برق عمدتا در داخل ساختمان ها. لوله ها می توانند موج دار یا صاف و عموماً با قطر کم (<25 میلی متر) باشند. لوله های بزرگتر برای محافظت از کابل در زیر زمین (50 تا 100 میلی متر) معمولاً از PVC فشرده ساخته می شوند.

استاندارد اصلی اروپا: EN 61386-4

اتصالات

تقریباً هر چیزی با لوله ها و اتصالات PVC مدرن امکان پذیر است. به دلیل طیف گسترده لوله‌ها، اتصالات و شیرآلات که در طیف وسیعی از قطرها و طرح‌ها موجود هستند، تقریباً بدون هیچ محدودیتی امکان اتصال وجود دارد. علاوه بر لوله های مستقیم، خم ها، شاخه ها، سه راهی ها، کاهنده ها، گیره ها و براکت ها نیز وجود دارد. اتصال با استفاده از چسباندن فشاری یا حلال آسان است، بنابراین یک سیستم همه کاره بدون هیچ شکافی ارائه می شود که نصب آن ساده و آسان است.

اتصالات لوله پی وی سی توسعه یافته اند که می توانند برای ایجاد سیستم های لوله کشی با کارایی بالا نه تنها از قطعات PVC استفاده شوند، بلکه می توانند به راحتی و کارآمد بخش های جدید را با استفاده از مواد مدرن با سیستم های قدیمی تر ساخته شده از مواد سنتی برای به روز رسانی شبکه های لوله و در عین حال سیستم کامل متصل کنند. تمامیت.

کاربردهای لوله کشی صنعتی

سیستم های لوله کشی پی وی سی به دلیل مقاومت بالای پی وی سی در برابر خوردگی، سال هاست که به طور گسترده در کاربردهای صنعتی برای همه چیز از آب خنک کننده فرآیند گرفته تا انتقال مواد شیمیایی خطرناک استفاده می شود. محیط سخت در کارخانه‌های شیمیایی و انتقال مواد شیمیایی، سیستم‌های لوله‌کشی را از نظر ایمنی، عوامل اقتصادی و نگهداری متعاقب آن نیازمند می‌کند که PVC می‌تواند پاسخگو باشد.

آبپاش های آتش نشانی

سیستم های لوله کشی C-PVC اغلب برای سیستم های آبپاش آتش نشانی نصب شده در فضاهای عمومی مانند کتابخانه ها، موزه ها و تئاترها و همچنین در ادارات، هتل ها و سایر ساختمان های بلند استفاده می شود.

این سیستم‌ها ساخت سبک و آسانی را در این زمینه ارائه می‌دهند و در حین کار دچار خوردگی یا بزرگ شدن نمی‌شوند.