صنعت لوله های پی وی سی
کاربرد صنعتی لوله های پی وی سی در ساخت و سازهای ساختمانی میباشد که بسیار رایج است در انتقال آب ساختمان های مسکونی ، تجاری و غیره. یکتا پلیکا سمنان یکی از بزرگترین تولید کنندگان این عرصه ، وظیفه خود میداند در راستای بالا بردن دانش مخاطبان ، کاملترین مقاله درباره لوله های پی وی سی pvc را ارائه دهد ، لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و با نظر دادن به این مقاله ما را در بهبود آن یاری نمایید . در این مقاله موضوعاتی از قبیل کشف و تاریخچه تولید مواد اولیه لوله های پی وی سی ، اطلاعات درباره سایز لوله ها و کاربرد آنها ، تا محیط کارخانه تولید کننده و راهنمای خرید و دیگر مطالب و تحقیقات را برای شما قرار داده ایم.

صنعت لوله های پی وی سی

لوله های پی وی سی از جمله محصولات ساختمانی میباشد که بسیار رایج  است در انتقال آب ساختمان های مسکونی ، تجاری و غیره. یکتا پلیکا سمنان یکی از بزرگترین تولید کنندگان این عرصه  ، وظیفه خود میداند در راستای بالا بردن دانش مخاطبان ، کاملترین مقاله درباره لوله های پی وی سی pvc را ارائه دهد ، لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و با نظر دادن به این مقاله ما را در بهبود آن یاری نمایید .

در این مقاله موضوعاتی از قبیل  کشف و تاریخچه تولید مواد اولیه لوله های پی وی سی ، اطلاعات درباره سایز لوله  ها و کاربرد آنها ،  تا محیط کارخانه تولید کننده و راهنمای خرید و دیگر مطالب  و تحقیقات را برای شما قرار داده ایم.

لوله پی وی سی

مقدمه لوله پی وی سی

در ابتدا باید بیان کنیم استفاده از PVC در لوله کشی آب ، به عنوان بزرگترین کاربرد مواد پی وی سی از نظر مقدار ، وزن و جرم در نظر گرفته می شود. حال برای اینکه ساده تر بخواهیم به مفهوم بیشتری برسیم خود را جای مخاطب قرار میدهیم و سوال میکنیم لوله پی وی سی چیست و چه کاربردی دارد ؟

لوله پی وی سی چیست و چه کاربردی دارد؟

لوله های پلی وینیل کلراید (PVC) متداول ترین مواد لوله کشی پلاستیکی هستند آنها به طور گسترده در سیستم های فاضلاب، آبیاری، خطوط آب رسانی و صنایع مختلف استفاده می شوند.

برای اطلاع از کاربرد لوله های پی وی سی میتوانید کلیک نمایید.

چرا لوله های پی وی سی ؟

در درجه اول لوله های پی وی سی ایمن هستند، لوله های آب پی وی سی به دلیل درجه بی اثر بودن و مقاومت بالای خود در برابر خوردگی، کیفیت آب آشامیدنی را حفظ می کنند. بنابراین لوله‌های PVC عاری از آلودگی‌های بیوفیلم هستند که می‌تواند محل رشد باکتری‌ها باشد. لوله های پی وی سی آب نیز از هدر رفت آب غیر ضروری از منبع به مصرف کننده جلوگیری می کند.

تاریخچه لوله پی وی سی

پی وی سی در اوایل سال 1835 کشف شد، اما اولین گزارش قطعی از پلیمریزاسیون وینیل کلرید تا حدود 35 سال بعد ارائه نشد. در آن زمان، گزارش شد که این ماده یک جامد سفید مایل به زرد است که می‌توان آن را تا 130 درجه سانتی‌گراد بدون تخریب گرم کرد. پی وی سی سال ها به عنوان یک کنجکاوی آزمایشگاهی باقی ماند، احتمالاً به دلیل ماهیت غیرقابل حل آن. پلیمر نسبت به اکثر مواد شیمیایی بی اثر و بسیار سخت (قوی) بود.

در سال 1912 اولین تحولات صنعتی در آلمان آغاز شد. در طول دهه 1920، تلاش هایی برای استفاده از کوپلیمرهای پی وی سی انجام شد که پردازش آنها راحت تر از PVC بود. این تلاش های اولیه فقط تا حدی موفقیت آمیز بود.

در سال 1932، اولین لوله های ساخته شده از کوپلیمر PVC تولید شد. تقریباً سه سال بعد اولین لوله های پی وی سی با استفاده از آسیاب رول و اکسترودر هیدرولیک تولید شد. این فرآیند دو مرحله ای شامل ذوب پودر PVC در آسیاب رول و نورد کردن ورق تولید شده تا یک بیلت بود. سپس پی وی سی را می توان در یک اکسترودر رم با کار ناپیوسته برای ساخت لوله پردازش کرد. این فرآیند از فرآیندی که برای سلولوئید استفاده می شود اقتباس شده بود و واقعاً برای PVC مناسب نبود. در نتیجه، محصولات اغلب دارای کیفیت مشکوکی بودند. با این وجود، این لوله های پی وی سی اولیه به دلیل مقاومت شیمیایی، عدم طعم یا بو و سطح داخلی صاف، برای لوله کشی آب آشامیدنی و لوله کشی فاضلاب مناسب تلقی می شدند. از سال 1936 تا 1939 بیش از 400 اقامتگاه با خطوط لوله آب آشامیدنی و زباله PVC در مرکز آلمان نصب شد. خطوط لوله آزمایشی مختلفی از PVC در لایپزیگ، درسدن، ماگدبورگ، برلین، هامبورگ، کلن، هایدلبرگ و ویسبادن طی سال‌های 1936 تا 1941 کشیده شد. برای اطلاعات بیشتر از تاریخچه لوله های پی وی سی کلیک کنید

تعریف لوله پی وی سی

برای تعریف روان و آسان باید گفت از لوله پی وی سی برای جابجایی آب و فاضلاب و عایق ها استفاده میشود گرچه جابجایی آب یکی از اولین سناریوهایی بود که پی وی سی را پس از کشف ، در جامعه مدرن و زیرساخت ها پیاده سازی کرد. رزین پی وی سی را می توان به صورت اکستروژن در لوله هایی با قطر و طول های مختلف که برای انتقال آب به ساختمان ها، تاسیسات و تجهیزات ، قالب گیری کرد. تولید و اصلاح لوله های آب پی وی سی یک فرآیند کاملاً تنظیم شده است که توسط مقامات دولتی و مستقل نظارت می شود. استانداردهای تعیین شده توسط FDA، ANSI، NSF و ASTM تعریف میکنند که چه مواد و/یا افزودنی هایی برای PVC در هنگام استفاده در سناریوهای جابجایی آب قابل قبول است. با توجه به مقررات، پی وی سی یک گزینه مواد غیر سمی و ایمن در دراز مدت است که برای آب آشامیدنی، آب غیر آشامیدنی و آب فرآیندی مناسب است. سایر کدهای سرویس و لوله کشی می توانند مناسب بودن لوله PVC را برای تاسیسات خاص آب کنترل کنند. این کاربرد کلی PVC فقط برای انتقال آب گرم نشده به دلیل آستانه دمای نسبتاً پایین مواد توصیه می شود.

کاربرد لوله های پی وی سی

ویژگی‌های لوله‌های پی وی سی برای ایمنی، استحکام، کارایی هزینه، عملکرد زیست‌محیطی و قابلیت بازیافت به آن‌ها اجازه می‌دهد تا برای اهداف متعدد، از حمل آب گرفته تا جابجایی زباله‌های صنعتی یا شیمیایی مورد استفاده قرار گیرند.

لوله های پی وی سی در هر دو بخش تجاری و مسکونی استفاده می شود. کاربرد لوله های پی وی سی شامل استفاده از آنها در لوله کشی، سیستم های فاضلاب و زهکشی، توزیع آب آشامیدنی، سیستم های آبیاری، جابجایی مواد شیمیایی، دود، کانال های اگزوز و تهویه و اهداف تفریحی است.

در برخی نقاط جهان از لوله های پی وی سی در سایز های مختلف استفاده میشود برای ساخت لوازمی مثل رخت پهن کن ، چوب لباسی ، صندلی ، میز و دیگر لوازم دکوری، در صفحات پایین تر ویدیوهای قرار داده شد از ساخت و تولید این محصولات با لوله های پی وی سی .  

ماده اولیه لوله پی وی سی

پلی وینیل کلراید یا همان پی وی سی (PVC) یک رزین ترموپلاستیک است که به عنوان ماده اولیه پی وی سی در تولید لوله ها و سایر مصالح ساختمانی استفاده می شود. این یکی از رایج ترین انواع پلاستیک است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. PVC که به عنوان پلی وینیل کلراید نیز شناخته می شود، به راحتی در دسترس و ارزان است. خواص آن باعث شده است که در کاربردهای مختلف بسیار مفید باشد. تقریباً نیمی از تولید پی وی سی به سمت تولید لوله هایی مانند لوله هایی که در ساخت و سازهای بدون ترانشه استفاده می شود می رود.

ماده اولیه لوله پی وی سی

تاریخچه پلی وینیل کلراید (پی وی سی)

پلی وینیل کلراید ( پی وی سی ) در قرن هجدهم میلادی یعنی سال 1982 توسط شیمیدان آلمانی یوگن بومان (Eugen Baumann ) به حالت سنتز رسید.در اوایل قرن بیستم دو شیمی دان به نام های ایوان اوسترومیسلنسکی و فریتز کلاته که در یک شرکت آلمانی فعالیت میکردند ، هر دو تلاش کردند تا از پی وی سی در محصولات تجاری استفاده کنند، اما مشکلات در پردازش پلیمر بسیار سخت بود که همین موضوع تلاش آنها را در آن تاریخ ناکام گذاشت. والدو سمون و شرکت گودریچ ( B.F. Goodrich ) در سال 1926 روشی را برای پلاستیک سازی پی وی سی با ترکیب آن با مواد افزودنی مختلف، تا سال 1933، توسعه دادند.

دیگر کاربرد های پلی وینیل کلراید

پلاستیک ها همه جا هستند و تولید شده اند تا جایگزین انبوهی از مواد دیگر مانند چوب ها یا فلزات شوند و بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مدرن ما هستند. کاربرد پلی وینیل کلراید در میز، صندلی، پنجره، در، کت بارانی، کفش و کارت اعتباری استفاده می شود. این همان “وینیل” در عامیانه وینیل است. لوله پی وی سی در سراسر صنایع لوله کشی و ساخت و ساز استفاده می شود.

انواع لوله پی وی سی

لوله های پی وی سی که به لوله های پلی وینیل کلراید نیز معروف هستند به چهار نوع اصلی PVC-U، C-PVC، PVC-O و PVC-Hi دسته بندی می شوند. این لوله ها این روزها به دلیل دوام و مقاومت در برابر فشار آب بدون ترک و پارگی معمولا برای لوله کشی استفاده می شوند. امروزه لوله کش ها استفاده از PVC را ترجیح می دهند زیرا رفع نشتی پی وی سی بسیار راحت تر از فاضلاب مسی است. چهار دسته اصلی لوله های پی وی سی به شرح زیر است:

 • پی وی سی غیر پلاستیکی (PVC-U)
 • پی وی سی کلردار (C-PVC)
 • پی وی سی مولکولی گرا (PVC-O)
 • پی وی سی با ضربه بالا (PVC-Hi)
انواع لوله پی وی سی

پی وی سی غیر پلاستیکی (PVC-U)

PVC-U مخفف PVC unplasticised است، به این معنی که هیچ نرم کننده (US: plasticizer) به ترکیب PVC اضافه نشده است. پی وی سی غیر پلاستیکی به عنوان پی وی سی سخت نیز شناخته می شود. PVC-U رایج ترین نوع PVC برای لوله ها و اتصالات از جمله انتقال آب آشامیدنی، خاک و زباله، فاضلاب و زهکشی زیرزمینی و کاربردهای صنعتی است.

لوله های PVC-U چیست؟

پی وی سی مخفف پلی وینیل کلراید است که نام بیشتر این لوله ها با آن ذکر شده است. گاهی اوقات، یک نامه اضافی در پایان می آیند. “U” در PVC-U مخفف unplasticized است. این به این معنی است که این نوع لوله پی وی سی فاقد نرم کننده است، که حلالی است که به مواد PVC اضافه می شود تا آن را انعطاف پذیر کند و شکنندگی را کاهش دهد. این رایج ترین نوع PVC است که برای لوله ها و اتصالات استفاده می شود که برای آب آشامیدنی و فاضلاب استفاده می شود. این نوع لوله ها سبک هستند و حمل و نقل آسانی دارد ، بادوام و مقرون به صرفه هستند و کمبود نرم کننده آنها باعث می شود 100٪ قابل بازیافت باشند.

پی وی سی کلردار (C-PVC)

مخفف PVC کلردار است. لوله ها و اتصالات ساخته شده از C-PVC در بسیاری از مزایای PVC-U مشترک هستند. هر دو برای استفاده با آب آشامیدنی ایمن هستند، مقاومت بالایی در برابر خوردگی، دوام بالا و مقاومت در برابر ضربه عالی دارند. با این حال، با محتوای کلر بالاتری نسبت به PVC-U معمولی، لوله ها و اتصالات ساخته شده از C-PVC می توانند طیف وسیع تری از دما را تحمل کنند. این امر C-PVC را به گزینه ای محبوب برای سیستم های لوله کشی آب در ساخت و سازهای مسکونی و تجاری تبدیل کرده است. C-PVC همچنین به طور قابل توجهی انعطاف پذیرتر از PVC-U است. لوله ها و اتصالات ساخته شده از سی پی وی سی 100 درصد قابل بازیافت هستند.

لوله های C-PVC چیست؟

C-PVC یک لوله پی وی سی کلردار است. C-PVC همان ویژگی های PVC-U را دارد. این برای انتقال آب آشامیدنی طراحی شده است و دارای مقاومت عالی در برابر خوردگی است. فرآیند کلرزنی این نوع لوله پی وی سی آن را از این نظر متمایز می کند که نسبت به سایر پی وی سی ها می تواند طیف وسیع تری از دما را تحمل کند. به همین دلیل، C-PVC معمولا در ساخت و سازهای مسکونی و تجاری استفاده می شود.

پی وی سی مولکولی گرا (PVC-O)

پی وی سی مولکولی گرا (PVC-O) نتیجه یک فرآیند تولید است که ساختار آمورف PVC غیر پلاستیک (PVC-U) را به یک ساختار لایه ای تبدیل می کند. PVC-O مزایای بسیاری از PVC-U مانند مقاومت در برابر خوردگی، حفظ کیفیت آب، صرفه جویی در هزینه و قابلیت بازیافت و تعادل بینظیر بین استحکام، سفتی و انعطاف پذیری را افزایش می دهد. لوله های ساخته شده از PVC-O به ویژه در مورد ظرفیت هیدرولیکی، شکل پذیری، انتشار ترک و مقاومت در برابر ضربه و فرسودگی مفید هستند. این بدان معنی است که PVC-O یک انتخاب عالی برای لوله های تحت فشار برای آب آشامیدنی است. PVC-O همچنین برای کاربردهای غیر شرب دفن شده مانند شبکه های آبیاری و پمپاژ فاضلاب بسیار مناسب است. لوله ها و اتصالات PVC-O  هم 100 درصد قابل بازیافت هستند.

لوله های PVC-O چیست؟

PVC-O  لوله پی وی سی با جهت گیری مولکولی است. هنگامی که PVC تحت این فرآیند تولید قرار می گیرد، PVC-U را به یک ساختار لایه ای تبدیل می کند که باعث می شود در برابر خوردگی مقاوم تر شود. PVC-O ترکیبی عالی از استحکام، سفتی و انعطاف پذیری است. آنها دارای ظرفیت هیدرولیکی و دوام بالایی هستند که آنها را برای لوله های تحت فشار برای آب آشامیدنی، آبیاری و شبکه های پمپاژ فاضلاب مناسب می کند.

پی وی سی با ضربه بالا (PVC-Hi)

مخفف عبارت High Impact PVC است. درجه PVC-HI با افزودن یک اصلاح کننده ضربه به PVC-U به دست می آید که مقاومت لوله ها را در برابر ضربات خارجی افزایش می دهد. حداقل الزامات برای گرید PVC-HI دقیقاً در بخش 5 استاندارد بین‌المللی ISO 6993-1 برای یک بار حداکثر فشار وارد شده (100 کیلو پاسکال) تعریف شده است.

لوله های PVC-Hi چیست؟

لوله های PVC-Hi یا High Impact PVC لوله های پی وی سی معمولی با اصلاح کننده هستند که باعث می شود در برابر ضربات خارجی مقاومت بیشتری داشته باشند. برای افزایش دوام آن، معمولاً از مخلوطی از ترکیبات از جمله PVC تشکیل می شود. نیاز به استحکام طولانی مدت و توانایی موثر در فشار زیاد دارد. این نوع لوله قبل از اینکه به طور رسمی به عنوان PVC-Hi در نظر گرفته شود، دارای استانداردها و مقررات زیادی است که باید رعایت شود. دلیل نیازهای زیادی که این لوله باید برآورده کند این است که بیشتر برای انتقال گاز طبیعی استفاده می شود که بسیار فرار است.

سایز لوله های پی وی سی

لوله های پی وی سی در اندازه های مختلفی تولید میشوند . برخی کوچک هستند، در 1/2 اینچ، اما برخی دیگر در 12 اینچ بزرگ هستند. مشکل این است که آنچه صنعت لوله 1 اینچی می نامد در واقع قطر 1 اینچ ندارد. به دلیل این موضوع گیج کننده، بسیاری از مشتریان ما از ما می پرسند: “قطر بیرونی لوله PVC چقدر است؟” اگر شما هم همین سوال را دارید، می توانید با نمودار زیر به آن پاسخ دهید. به خواندن ادامه دهید تا بدانید که چرا قطر بیرونی یا “OD” لوله PVC با آنچه در نام می گوید یکسان نیست.

سایز لوله های پی وی سی

OD لوله پی وی سی چیست؟

قطر بیرونی لوله پی وی سی در واقع کمی بزرگتر از چیزی است که نام آن می گوید. این به این دلیل است که لوله و اتصالات PVC از یک سیستم اسمی استفاده می کنند. این بدان معنی است که قطعات سازگار به یک نام داده می شوند، بنابراین تمام لوله های 1 اینچی در اتصالات 1 اینچی و غیره قرار می گیرند. اندازه‌گیری‌ها در نام لوله‌ها، اندازه‌های اسمی لوله‌های پی وی سی هستند، اما نه لزوماً میزان اندازه‌گیری آنها. این یک مفهوم گیج کننده است، اما هدف این سیستم اسمی، آسان کردن انتخاب قطعات مناسب است.

OD: برنامه 40 در مقابل برنامه 80

به عنوان مثال، برای لوله پی وی سی 40 برنامه منظم، عنوان 1″ به این معنی است که قطر داخلی (ID) 1 اینچ است. با این حال، دیواره های لوله خود دارای ضخامت هستند. OD لوله PVC 1 اینچی 1.315 اینچ است. لوله پی وی سی جدول 80 دارای دیواره های ضخیم تر از جدول 40 است، اما همچنان همان OD را دارد. این بدان معنی است که شناسه لوله پی وی سی برنامه 80 1″ در واقع کمی کمتر از 1 اینچ است. در حالی که شناسه لوله ممکن است بر اساس برنامه زمانبندی متفاوت باشد، شناسه اتصالات همیشه با OD لوله ای که قرار است با آن کار کند یکسان است. صرف نظر از برنامه، یک لوله پی وی سی 1 اینچی در اتصالات 1 اینچی قرار می گیرد. قطر بیرونی اتصالات لوله PVC مهم نیست، زیرا احتمالاً هرگز اتصالات را در داخل اتصالات بزرگتر قرار نمی دهید.

ضخامت دیوار با افزایش قطر لوله پی وی سی، دیوارها نیز باید ضخیم تر باشند. اگر دیوارها خیلی نازک بودند، لوله فاقد یکپارچگی ساختاری بود. برای پیدا کردن اندازه های OD لوله پی وی سی، نمی توانید به سادگی مقدار مشخصی را به اندازه روی برچسب اضافه کنید. OD برای لوله PVC 1/2 اینچ 0.840 اینچ و OD برای لوله PVC 3 اینچ 3.500 اینچ است. اگر اندازه اسمی ID باشد، این بدان معناست که ضخامت دیواره های لوله PVC 1/2 اینچی 0.170 اینچ و ضخامت دیواره های لوله PVC 3 اینچی 0.250 اینچ است. با بزرگتر شدن لوله، ضخامت دیواره همچنان افزایش می یابد.

سایز لوله های پی وی سی یکتا پلیکا سمنان

ردیف
سایز لوله
(mm)قطر×ضخامت
وزن لوله
(کیلوگرم)
ردیف
سایز لوله
(mm)قطر×ضخامت
وزن لوله
(کیلوگرم)

1

20×1.8

0.9

20

75×3

5.6

2

20×1.5

0.8

21

90×1.8

4.3

3

20×2

1

22

90×3

6.3

4

25×1.5

1

23

90×4.3

9.9

5

25×1.9

1.2

24

110×2.2

6.4

6

25×2.8

1.7

25

110×3.2

9.1

7

32×1.8

1.5

26

110×5

14.3

8

32×2.4

1.9

27

125×2.5

8.2

9

32×3

2.750

28

125×3.2

11.6

10

40×1.8

1.9

29

125×3.7

12.2

11

40×3

2.9

30

160×3.2

13.3

12

40×4.5

4.3

31

160×4

19

13

50×1.8

2.4

32

160×7.7

30.2

14

50×2.4

3.1

33

200×4

2.5

15

50×3.7

4.6

34

200×4.9

27

16

63×1.9

3.1

35

200×9.6

47

17

63×3

4.8

36

250×4.9

3.5

18

63×4.7

7.2

37

250×6.2

42

19

75×1.8

3.6

38

250×11.9

72.9

جدول برنامه 40 نمودار ابعاد لوله پی وی سی

یکی از رایج‌ترین چیزهایی که مردم در مورد لوله‌ها گیج می‌شوند، اندازه و اندازه‌گیری آن است. لوله پی وی سی می تواند در اندازه های مختلف از 1/8 اینچ تا 24 اینچ و بزرگتر باشد. جدول بالا سایز بندی لوله پی وی سی برنامه 40 را در اندازه های مختلف نشان می دهد. توجه: لوله پی وی سی زیر 14 اینچ دقیقاً با اندازه اسمی خود مطابقت ندارد (به ستون های اندازه اسمی لوله و O.D. مراجعه کنید).  اتصالات پی وی سی برنامه ریزی 40 و 80 بر روی لوله پی وی سی هر یک از برنامه ها قرار می گیرند. این به این دلیل است که هر دو نوع لوله اندازه‌گیری قطر خارجی یکسانی دارند. تنها اندازه‌گیری قطر داخلی است که در جدول 80 PVC کوچک‌تر است، بنابراین دیوار ضخیم‌تر و درجه فشار بالاتری نسبت به sch ایجاد می‌کند.

   Nominal Pipe Size   

    O.D.   

    Average I.D.    

    Min. Wall  

    Nominal wt./ft.   

    Maximum W.P PSI   

1/8″

.405

.249

.068

.051

810

1/4″

.540

.344

.088

.086

780

3/8″

.675

.473

.091

.115

620

1/2″

.840

.602

.109

.170

600

3/4″

1.050

.804

.113

.226

480

1″

1.315

1.029

.133

.333

450

1-1/4″

1.660

1.360

.140

.450

370

1-1/2″

1.900

1.590

.145

.537

330

2″

2.375

2.047

.154

.720

280

2-1/2″

2.875

2.445

.203

1.136

300

3″

3.500

3.042

.216

1.488

260

3-1/2″

4.000

3.521

.226

1.789

240

4″

4.500

3.998

.237

2.188

220

5″

5.563

5.016

.258

2.874

190

6″

6.625

6.031

.280

3.733

180

8″

8.625

7.942

.322

5.619

160

10″

10.750

9.976

.365

7.966

140

12″

12.750

11.889

..406

10.534

130

14″

14.000

13.073

.437

12.462

130

16″

16.000

14.940

.500

16.286

130

18″

18.000

16.809

.562

20.587

130

20″

20.000

18.743

.593

24.183

120

24″

24.000

22.544

.687

33.652

120

انشعابات و اتصالات لوله پی وی سی

در صورتی که مشکلی در سیستم لوله کشی خانه شما پیش بیاید، باید با اتصال لوله پی وی سی مناسب ترمیم را شروع کنید. یافتن اتصالات لوله معیوب یا حلقه ضعیف در یک پروژه ساختمانی برای موفقیت کلی آن ضروری است.

اتصالات لوله پی وی سی

اتصالات لوله پی وی سی

انواع مختلفی از اتصالات لوله وجود دارد و هر کدام عملکرد خاصی را انجام می دهند. حتی اگر همه اتصالات لوله باید قوی، انعطاف پذیر و فشرده باشند، موفقیت سیستم در نهایت به انتخابی که برای اتصالات لوله انجام می شود بستگی دارد. اتصالات لوله قطعه ای است که دارای سوراخ رزوه ای است که امکان مونتاژ انواع طرح های لوله کشی را فراهم می کند. اتصالات لوله در انواع مختلفی از اشکال و اندازه ها، از جمله زانویی، کاهنده، سه راهی، کوپلینگ، و اتصالات y موجود است که فقط چند مورد را نام می برد. اتصالات لوله مستقل از شکل لوله ها و لوله ها به لوله ها و لوله ها متصل می شوند تا بتوان تجهیزات را جدا کرد و لوله ها را بسته یا آب بندی کرد. اتصالات لوله کشی و لوله کشی نر و ماده برای خرید در دسترس است. اتصالات لوله رزوه ای دارای رزوه های نر در قسمت بیرونی هستند، در حالی که رزوه های ماده در قسمت داخلی اتصالات نصب می شوند. نخ های نر ابتدا نصب می شوند. دو گزینه راه اندازی مختلف برای خطوط لوله وجود دارد که از این فرم ها استفاده می کنند:

Slip-Fit: با استفاده از آستین ها، این لوله ها را می توان به راحتی در اتصالات لوله قرار داد، زیرا دارای طراحی لغزنده هستند.

از این روش رزوه ای برای اتصال اتصالات و سایر لوله ها به لوله ها و لوله های دیگر با رزوه کشی لوله ها به یکدیگر استفاده می شود. از آنجایی که هر دوی این فرم ها با طیف گسترده ای از طرح های لوله کشی سازگار هستند، می توانید مطمئن باشید که لوله کشی شما به درستی به هم متصل می شود و سیستم شما به طور موثر عمل می کند.

اتصال لوله پی وی سی

اتصال لوله پی وی سی نوعی چسب است که شبیه بتونه است و می تواند به رنگ سفید یا شفاف باشد. این چسب به نام های چسب لوله، دوپ لوله و چسب پی وی سی نیز شناخته می شود. به طور معمول، آن را به انتهای رزوه لوله ها و اتصالات، و همچنین داخل قطعه اتصال، به منظور ایجاد مهر و موم که هوابند است، اعمال می شود. این می تواند از نشت هوا جلوگیری کند. در بیشتر موارد، از یک برس یا کاردک کوچک برای اعمال دوپ لوله استفاده می شود. با این حال، شرایطی وجود دارد که پخش آن با دست موثرتر است.

ترکیب اتصال لوله برای چندین دهه برای استفاده در تنظیمات مختلف از جمله تجاری و مسکونی در دسترس بوده است. با ناپدید شدن حامل حلال مورد استفاده، هدف خود را با جامدتر شدن انجام می دهد. این یک آب بندی تولید می کند که با چسبیدن قوی به سطوح هر دو نوع لوله از نشتی در لوله های ساخته شده از فلز و پلاستیک جلوگیری می کند.

 به دست آوردن ترکیب اتصال لوله دشوار نیست، اجرای آن خیلی پیچیده نیست و خیلی گران نیست. این یک مهر و موم قابل اعتماد ایجاد می کند و با تمام مواد مورد استفاده در لوله ها و اتصالات انواع مختلف سازگار است. از آنجایی که دوپ لوله باعث ایجاد آب‌بندی می‌شود که عموماً قوی‌تر از نوار تفلون است، لوله‌کش‌ها و سایر متخصصان ترجیح می‌دهند از آن برای ساخت مهرهای دائمی به جای نوار استفاده کنند. 

از آنجایی که دوپ لوله باعث ایجاد آب‌بندی می‌شود که عموماً قوی‌تر از نوار تفلون است، لوله‌کش‌ها و سایر متخصصان ترجیح می‌دهند از آن برای ساخت مهرهای دائمی به جای نوار استفاده کنند.

زانویی

زانویی یکی از رایج‌ترین اتصالات مورد استفاده در لوله‌کشی است، زیرا امکان ایجاد خم‌هایی را فراهم می‌کند که اگر در یک قطعه لوله غیرممکن نباشد، اجرای آن‌ها دشوار است.

آنها معمولاً در 90 یا 45 درجه و گاهی اوقات در 22.5 یا 60 درجه کج می شوند. زانوها مسیرهای لوله را هر جا که چنین زوایایی لازم است به هم متصل می کنند. آنها معمولاً در هر انتها با اندازه لوله یکسانی قرار می گیرند. اگر یک انتهای آن کوچکتر باشد، آرنج در حال کاهش نامیده می شود. زانوها ممکن است به گونه‌ای که در انتهای لوله قرار گیرند، سوکت داشته باشند، یا ممکن است در هر دو انتها دارای نخ‌های نر یا ماده باشند. آرنج های خیابانی در بسیاری از موارد دارای نخ های ماده در یک انتها و نخ های نر در سمت دیگر هستند، اما ممکن است در یک انتها دارای یک هاب و در طرف دیگر بدون هاب باشند. اگر رزوه نشده باشند، بسته به ترکیب آنها به لحیم کاری یا چسب نیاز دارند.

اتصال لوله پی وی سی Y

اتصال لوله پی وی سی Y

سه راهی را می توان با لوله آب مانند چنگال و غیره استفاده کرد. سه راهی ها از مواد PVC با کیفیت بالا با مقاومت در برابر خوردگی خوب و بدون نشتی تشکیل شده اند که باعث می شود عمر طولانی، مقاوم در برابر آب نمک و مقاوم در برابر زنگ زدگی داشته باشند. نصب و استفاده از آن ساده است و به یک کمک مفید برای اتصال لوله تبدیل می شود. این جعبه تازه و نو و قابل انعطاف است. عملکرد آب بندی عالی، استحکام بالا و مقاومت در برابر سایش دارد و افزودنی بسیار مفید برای زندگی روزمره است.

لوله پی وی سی مفصل z

اتصالات پی وی سی زانویی Dog Leg یا Z Joint برای مانور دادن در مناطق محدود در پروژه هایی که روی آن کار می کنید، انتخاب های عالی هستند. این قطعات دارای سوکت های کشویی در دو سر قطعه هستند. آنها در سه رنگ مختلف سفید، مایل به سفید و خاکستری موجود هستند و اندازه آنها از نیم اینچ تا دو اینچ است.

مزایای لوله پی وی سی

مقاوم در برابر خوردگی

مقاومت در برابر خوردگی افزایش روزافزون خرابی خطوط لوله آب به دلیل خوردگی در لوله های آهنی قدیمی، توانایی ما را برای تامین آب آشامیدنی سالم تهدید می کند. ثابت شده است که لوله پی وی سی در مقایسه با لوله های چدن، چدن داکتیل، بتن، فولاد و آزبست سیمان کمترین میزان شکستگی لوله را دارد.

مقاومت شیمیایی بالا

لوله های پی وی سی مقاومت بسیار خوبی در برابر طیف وسیعی از معرف های شیمیایی و مواد شیمیایی ضدعفونی کننده از خود نشان می دهند. لوله‌های پی وی سی می‌توانند اسیدهای قوی، قلیایی‌ها و محلول‌های آبی (به استثنای آن‌هایی که شدیداً اکسیدکننده هستند) را انتقال دهند.

نصب سریع و آسان

نصب لوله‌های PVC بیش از 30 درصد سریع‌تر (3 ساعت و 19 دقیقه در مقابل 5 ساعت و 12 دقیقه) از لوله‌های بتنی هم‌اندازه است. این صرفه جویی در زمان 1 ساعت و 53 دقیقه در نصب لوله پی وی سی فاضلاب دو حفره ای به طول 90 متر، عمق 2 متر با قطر 300 میلی متر است.

مفاصل بدون نشتی

سطح فوق العاده صاف لوله پی وی سی هزینه های پمپاژ را کاهش می دهد و اتصالات بدون نشتی آن اتلاف آب را کاهش می دهد.مهر و موم الاستومری اجازه می دهد تا لوله های پی وی سی به سرعت و به راحتی و بدون نیاز به برق یا محافظت در برابر آب و هوا به یکدیگر متصل شوند.

عمر طولانی و پایدار

لوله های پی وی سی بیش از 50 سال سابقه عملکرد ثابت در استرالیا دارند، در حالی که مطالعات خارج از کشور نشان می دهد که طول عمر لوله های PVC بیش از 100 سال است. گزارش‌های حفاری لوله‌های در حال سرویس، از طول عمر و عملکرد PVC بیش از 100 سال پشتیبانی می‌کند.

هزینه کمتر

لوله‌های PVC صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌ها برای پروژه‌ها ارائه می‌کنند، با توجه به شکستگی کمتر و طول عمر لوله های PVC کارآمدتر عمل می کنند و تعمیر و نگهداری و کار مداوم لوله را کاهش می دهد و در طول زمان مقرون به صرفه تر می شود.

مقاوم در برابر فشار و بار

لوله های پی وی سی بسیار انعطاف پذیر هستند و هنگام بارگیری خارجی در اثر وزن خاک می توانند بدون شکستگی خم شوند. لوله‌هایی مانند لوله‌های ساخته شده از بتن، سفال یا سرامیک، هنگام بارگذاری نمی‌توانند خم شوند و با رسیدن به حد مجاز بار، دیواره‌ها خرد شده و فرو می‌ریزند.

کاهش انسداد جریان

یکی از نگرانی های اصلی در هر سیستم خط لوله، انسداد لوله است، یک مشکل پرهزینه و پیچیده که می تواند باعث آسیب های بی حد و حصر و ساعت ها تعمیر شود. لوله های پی وی سی به آب اجازه می دهد تا آزادانه جریان یابد و فشار آب را به حداکثر می رساند. افزایش دبی لوله های پی وی سی همچنین از تجمع در سیستم های فاضلاب و فاضلاب جلوگیری می کند.

معایب لوله پی وی سی

 • یکی از مسائل مهمی که باعث میشود لوله های پی وی سی صدمه ببینند نحوه بارگذاری در خاک و پی میباشد. نصب لوله های پی وی سی باید توسط متخصص و با مهارت و حوصله انجام گیرد زیرا نحوه صحیح نصب و بارگذاری بر طول عمر لوله تاثیر دارد.
 • لوله های پی وی سی اگر در جابجایی به درستی حمل و نقل نشوند احتمال دارد در معرض صدمه ناشی از آسیب حمل و نقل قرار بگیرند .
 • با اینکه آزمایش های بسیاری روی لوله پی وی سی قرار گرفته و در مدت زمان حدود 50 سال است که استفاده میشود باز هم نگرانی از فرایند تولید شیمیایی این نوع لوله وجود دارد

کارخانه تولید لوله های پی وی سی

کارخانه های تولید لوله پی وی سی معمولا در زمین های ، بالای ده هزار متر تاسیس و شروع به فعالیت میکنند ، گرچه بسیاری از کارخانه های کوچک در فضای کمتر از این فعالیت میکنند اما استاندارد فضای تولید با توجه به فضای کارخانه های بزرگ بالای 10 هزار متر مربع میباشد 

یکتا پلیکا سمنان فعالیت خود را از سال 82 در فضایی به مساحت 12500 متر مربع و بالای 30 سال تجربه در زمینه تولید یکی از این کارخانه های بزرگ تولید میباشد.

یکی از نکاتی که در تولید رعایت کرده استفاده از تجهیزات ، ماشین آلات مدرن میباشد در تولید لوله که هر چه بیشتر به کیفیت خود افزوده کرده باشد.

تصاویر کارخانه تولید لوله پی وی سی

ویدیو کارخانه یکتا پلیکا سمنان

کارخانه یکتا پلیکا سمنان واقع در پارک فناوری شهر سمنان با مساحتی در حدود 13 هکتار در حوزه تولید لوله پی وی سی فعالیت دارد.

خرید لوله پی وی سی pvc

برای خرید لوله پی وی سی نکات مهمی را باید دقت کرد اول اینکه باید مطمئن شوید از کیفیت لوله های پی وی سی که آن استحکام و انعطاف قابل تعریف را داشته باشند ، لذا پس از دقت بر کیفیت قیمت مناسب خرید بسیار مهم است بخصوص در پروژه هایی که بزرگ میباشد نظیر شهرک سازی ها و سازه های بزرگ نیاز به مصرف بیشتر لوله پی وی سی میباشد ، از اینرو قیمت خرید مناسب یکی از الویت های مهم میباشد.

یکی از راه هایی که میشود ارزانتر خرید کرد این است که واسطه ها را حذف کنیم و از کارخانه بتوانید مستقیم خرید کنید ، یکتا پلیکا سمنان در کنار تولید گسترده خود فروش مستقیم دارد و برای مشتریان واقعی بویژه مصرف کنندگان این فرصت را فراهم کرده است تا ارزانتر و به صرفه تر خرید کنند.

برای خرید مستقیم لوله های پی وی سی میتوانید از طریق تماس با شماره همراه 09125314640 خرید خود را انجام دهند، همچنین میتوانید از طریق پر کردن فرم زیر درخواست خرید خود را برای ما ارسال کنید. 

نصب لوله پی وی سی

برای قدم اول و پیش از نصب لوله پی وی سی ، ایده خوبی است که ابتدا یک تست تناسب انجام دهید تا مطمئن شوید که همه چیز مطابق میل شماست. اطمینان حاصل کنید که لوله و اتصالات هر دو از هرگونه گرد و غبار یا کثیفی تمیز هستند. این امر به ویژه در صورت استفاده از لوله پی وی سی لوله کشی صادق است.

لوله پی وی سی را با اره دستی برش دهید، سپس داخل لوله را جدا کنید تا هرگونه زبری از بین برود. لوله و اتصالات را به صورت خشک مونتاژ کنید. از نشانگر نوک نمدی برای کشیدن خطوط موقعیت یابی روی لوله و اتصالات استفاده کنید. انتهای لوله و داخل اتصالات را با پرایمر PVC تمیز کنید.

نکاتی برای نصب لوله های پی وی سی:

 1. ابتدا لوله را خوب تمیز کنید و عاری گرد و غبار باشد
 2. به جایگاه قرار گیری لوله دقت کنید که تحت فشار و ضربه نباشد
 3. لوله پی وی سی را با اره دستی برش دهید، سپس داخل لوله را جدا کنید تا هرگونه زبری از بین برود.
 4. لوله و اتصالات را به صورت خشک مونتاژ کنید.
 5. از نشانگر نوک نمدی برای کشیدن خطوط موقعیت یابی روی لوله و اتصالات استفاده کنید.
 6. انتهای لوله و داخل اتصالات را با پرایمر PVC تمیز کنید.
 7. سیمان پی وی سی را به انتهای لوله و داخل اتصالات بمالید.
 8. فوراً قسمت چسبانده شده را مونتاژ کنید و مطمئن شوید که علائم موقعیت یابی در یک راستا قرار دارند.
 9. مجموعه را به مدت سه ثانیه کنار هم نگه دارید.

تفاوت ( لوله پی وی سی ) با ( لوله یو پی وی سی )

وقتی نوبت به انتخاب بهترین متریال برای خانه و محل کارتان می رسد، چندین ماده باکیفیت و بادوام ساخت بشر را در بازار پیدا خواهید کرد که می توانند در هر سازه ساختمانی گنجانده شوند. به این ترتیب، چه در بازار لوله‌های جدید، پنجره‌های جدید یا سایدینگ جدید باشید، ابتدا باید تفاوت بین PVC و uPVC را درک کنید. و ویژگی‌های مهمی که این لوله‌ها واقعاً در حال مبارزه هستند برای داشتن راه‌حل پایدار، بادوام و مقرون به صرفه در دسترس شما قرار می‌گیرند.

از طریق لوله ها و اتصالات PVC و UPVC متمایز هستند، این دو را می توان با یکدیگر اشتباه گرفت. لوله های پی وی سی چکش خوار هستند، در حالی که UPVC غیر پلاستیکی هستند. هر دو از پلی وینیل کلراید ساخته شده اند، اما برخی از خواص آنها متفاوت است و بنابراین در کاربردهای مختلف مناسب هستند.

در زیر تفاوت های قابل توجهی بین لوله های PVC و UPVC وجود دارد.

تفاوت های بین لوله های PVC و UPVC:

1. مراحل ساخت

PVC معمولاً به دلیل سختی PVC پلیمری گیج کننده و محکم است. برای ترکیدن این سختی و انعطاف پذیری PVC، یک پلیمر پلاستیک کننده به پی وی سی در طول ساخت لوله PVC اضافه می شود. در مقابل، uPVC پلیمری پلاستیکی شده از فرآیند تولید لوله حذف می‌شود که باعث می‌شود لوله‌های UPVC سفت و خم‌ناپذیر باشند به این معنی که به اندازه محصولات PVC انعطاف‌پذیر نیستند.

2. موارد استفاده

کاربرد اصلی لوله های PVC و UPVC لوله کشی است. شاید شنیده باشید که لوله پی وی سی بهترین جایگزین برای لوله های مسی و آلومینیومی در سازه های آبیاری، لوله کشی و گردش استخر است. و این درست است.

دلیل این امر عدم سفتی ماده PVC است، به راحتی می توان آن را به طول ها، برش ها، طرح ها تغییر داد و می توان آن را با چسب محکم کرد. از طرف دیگر، لوله‌های UPVC نه تنها برای کاربردهای لوله‌کشی استفاده می‌شوند، بلکه برای اهداف گسترده‌ای مانند حمل و نقل آب سنگین یا ساخت و ساز صنعت به عنوان جایگزینی برای چندین فلز قوی استفاده می‌شوند. از آنجایی که این لوله ها بسیار کششی هستند، از استحکام مقاومی برای مقابله با مواد شیمیایی سنگین و خوردگی برخوردار هستند.

3. دوام

لوله های PVC و uPVC هر دو به گونه ای طراحی شده اند که بادوام باشند. با این حال، لوله های UPVC در مقایسه با PVC دوام بیشتری دارند. یکی از مثال های پشت سر دوام بیشتر UPVC این است که UPVC نفوذ هوا را کاهش می دهد تا فضای داخلی شما را راحت نگه دارد.

ترفند با لوله پی وی سی

بسیاری از افراد محصولات بسیار جالب و مهیجی با لوله های پی وی سی تولید میکنند که میتوانید در صفحه آپارات و هم در صفحه نماشا ما مشاهده نمایید.

تعدادی از ترفند های جالب و جذاب را در زیر برای شما قرار داده ایم:

دانلود فایل PDF مقاله لوله پی وی سی

برای دانلود مقاله لوله پی وی سی بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

جدیدترین مقالات

چرا لوله های پی وی سی

اولین لوله های پی وی سی در دهه 1930 نصب شد. برخی از آنها چندین دهه حفاری شدند و …

دسته بندی لوله های PVC

لوله های پی وی سی به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند: PVC-U پی وی سی…

کاربردهای مختلف لوله پی وی سی

PVC برای طیف گسترده ای از کاربردهای لوله کشی استفاده می شود. لوله های …

سوالات متداول لوله های PVC

عملکرد لوله پی وی سی در دمای زیر صفر چگونه است؟ قرار گرفتن در معرض اشعه …